galeria zdjeć

                                    Konkurs Palm Wielkanocnych

         

                  „ Wykonywanie palm to czynność, która łączy rodziny…”


        Święcenie palm to najważniejsza uroczystość Niedzieli Palmowej. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii Kościoła katolickiego w XI w. W Polsce  wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję i swój początek datuje już od średniowiecza.  Również jest to niezwykłe wydarzenie w Jordanowie. To już dwudziesta piąta edycja konkursu palm organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury na dziedzińcu kościołaParafialnego Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie. Corocznie w konkursie bierze udział około 100 uczestników i ma tendencje wzrostową. Zwyczaj wykonywania palm jest nadal bardzo powszechny. Tradycja wicia charakterystycznych  bazi przekazywana jest często  z pokolenia na pokolenie i zaangażowana jest cała rodzina.

        Regulamin konkursu był rygorystyczny, bo nie najważniejszym czynnikiem była wielkość palmy, lecz jej naturalność i wkład pracy. Trzy osobowe jury oceniało te dzieła pod względem estetyki, użycia tradycyjnych materiałów, techniki wykonania, dekoracyjności, nowatorskiego ujęcia tematu oraz  wkładu pracy. Więc palmy były swoiście piękne i miały w sobie coś magicznego. Misternie wykonane, zdobione bibułowymi i papierowymi kwiatami, kolorowymi wstążkami i naturalną zieleniną wplecioną w bazie. Zarówno te duże i te maleńkie  prezentowały się niczym miss w konkursie, a  ich galeria była bardzo malownicza. I miejsce w konkursie exequo otrzymało 3 uczestników: Ograbek Szymon, Matyasik Agnieszka, Korabik Anka, II miejsce - Węglarz Julia, III miejsce - Wajda Tomasz. Łącznie Dyrektor MOK Jordanów Pan Jan Hanusiak ufundował 44 nagrody książkowe oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodycze.

Poprzez konkurs chcemy rozbudzić jeszcze większe zainteresowanie tradycjami związanymi z wiosennym cyklem obrzędowym, ale i promować lokalną tradycję wicia wielkanocnych palm. Kultywujmy zatem ten piękny zwyczaj i chrońmy nasze dziedzictwo kulturowe. Niech wiara idzie w parze z kulturą.

                                                                                                                                                   Janina Filipek