Miałaś kiedyś wyrzuty sumienia po tym, jak zrobiłaś sobie dzień wolny od prac domowych i cały wolny czas spędziłaś na oglądaniu serialu? Jeśli tak, to znaczy, że masz podobny problem, co masa innych osób i uważasz, że rozrywka to w dużej mierze marnowanie czasu. Przez takie nastawienie wielu z nas odczuwa wyrzuty sumienia, gdy robimy coś, co nas relaksuje, przez co nie jesteśmy w stanie w pełni cieszyć się tym zajęciem.

Czy relaks jest stratą czasu?

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, co tak naprawdę daje nam rozrywka. Jest to oczywiście relaks i poczucie spokoju. Nie możemy rezygnować z tych dwóch elementów w naszym życiu. Relaks pomaga nam się odprężyć po długim dniu pracy, zredukować stres i po prostu na chwilę zapomnieć o nieprzyjemnościach tego świata. Poza tym jeśli robimy coś ze znajomymi, rozwijamy swoje umiejętności społeczne i kontakty z ludźmi, co pomaga nam się wyzbyć ewentualnego poczucia samotności czy objawów depresji. To wszystko jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli czujemy się przytłoczeni rzeczywistością i nie radzimy sobie z ciągłym natłokiem pracy.

Dlaczego relaks może być stratą czasu?

Oczywiście wszystko ma swoją drugą stronę, tak samo marnowanie czasu na relaks. Relaks przede wszystkim nie powinien być nieograniczony. Każdy z nas powinien pracować albo przynajmniej podejmować różne starania, które nas rozwijają albo pomagają nam żyć na lepszym poziomie. Samo relaksowanie się nam tego nie zapewni. Jeśli chodzisz do szkoły, ale zamiast uważać na lekcji, cały czas przeglądasz Instagrama, ciężko jest przyznać, że nie marnujesz czasu. Ważne jest wyczucie, kiedy relaks realnie nam służy, a kiedy jest tylko wymówką, żeby nie wywiązywać się ze swoich obowiązków i jak najdłużej przesuwać moment zabrania się do ich dorabiania.

Nie każda rozrywka nie rozwija

Dla kogoś rozrywką może być przeglądanie Instagrama, dla innych oglądanie seriali, a jeszcze kto inny zdecyduje się na słuchanie podcastów. Jednak każda z tych czynności może nas rozwijać, o ile oczywiście chcemy, aby to dla nas robiła. Instagram może być dla nas kopalnia inspiracji, seriale mogą pomóc nam szlifować znajomość języka obcego, a podcasty poszerzają naszą wiedzą na każdy temat, który tylko nas zainteresuje. Rozrywka więc sama w sobie nie tylko nie musi być marnowaniem czasu, ale do tego możemy za jej pomocą połączyć przyjemne z pożytecznym i rozwijać się, w jakim tylko kierunku chcemy i na jakimkolwiek dostępnym dla nas poziomie.