Na całym świecie kraje świętują swoją niepodległość poprzez święta narodowe i inne uroczystości kulturalne. Od fajerwerków w Stanach Zjednoczonych po puszczanie latawców w Indiach, przyjrzyjmy się, jak obchodzony jest Dzień Niepodległości na całym świecie.
Boliwia – 6 sierpnia
Boliwia organizuje dwudniową imprezę, na którą składają się marsze, salwy karabinowe, fajerwerki, muzyka, parady i karnawał. Głównym wydarzeniem obchodów są parady wojskowe w dniu 6 sierpnia. Dzień ten jest świętem narodowym Boliwii, lokalnie znanym jako Dia de la Patria. Obchody trwają przez cały dzień, szczególnie w stolicy Boliwii „La Paz”.
Kambodża – 9 listopada
Dzień Niepodległości Kambodży jest obchodzony festynami, paradami i pokazami fajerwerków w całej Kambodży. Głównym punktem spotkań jest Pomnik Niepodległości w Phnom Penh, który został zbudowany dla uczczenia wyzwolenia Kambodży spod panowania francuskiego w 1953 roku.
Stany Zjednoczone – 4 lipca
Amerykanie powszechnie pokazują swój patriotyzm poprzez wywieszanie flag, a nawet noszenie czerwonych, białych i niebieskich kolorów, aby uczcić Dzień Niepodległości. Parady, podwórkowe grille i fajerwerki są wykorzystywane do świętowania.
Indie – 15 sierpnia
Aby świętować wolność od brytyjskiego panowania, puszczane są szafranowe, białe i szmaragdowo-zielone latawce przywołujące na myśl trójkolorową flagę kraju.
Norwegia – 17 maja
Dzień ten upamiętnia podpisanie Konstytucji Norwegii. W Norwegii dzieci odgrywają szczególną rolę w obchodach dnia niepodległości. W ciągu dnia odbywa się kilka parad dziecięcych, w których dzieci maszerują z flagami i sztandarami szkolnymi prowadzonymi przez orkiestry marszowe. W stolicy kraju, Oslo, dzieci przechodzą obok Pałacu Królewskiego, gdzie rodzina królewska macha do uczestników parady z balkonu. W większości miast, lokalne szkoły organizują gry, zabawy i loterie z fajnymi nagrodami, a także organizowana jest sprzedaż ciast, napojów gazowanych, lodów i cukierków. Wieczorem ludzie zbierają się z rodziną i przyjaciółmi, aby zjeść kolację lub wspólnie grillować.
Meksyk – 16 września
W mieście Meksyk ludzie zbierają się na Zocalo, placu, na którym gromadzą się od czasów Azteków. Wszędzie w kraju ulice, domy, budynki i samochody są udekorowane. Na domach i budynkach wywieszane są flagi. Obchody osiągają punkt kulminacyjny, kiedy Prezydent Meksyku przybywa do Zocalo, o godzinie 11:00 15 września, aby odtworzyć okrzyk Niepodległości do swoich zwolenników. Prezydent dzwoni tym samym dzwonem, którym dzwonił ojciec Hidalgo, a następnie tłum dumnie wykrzykuje nazwiska bohaterów wojny o niepodległość i wydaje okrzyk VIVA MÉXICO! Na zakończenie uroczystości kolorowe fajerwerki rozświetlają wieczorne meksykańskie niebo.
Jak już dobrze wiesz, w Polsce święto niepodległości obchodzi się 11 listopada. Czy wiesz, że można świętować to wydarzenie morsując? Więcej informacji na tej stronie.
Australia – 26 stycznia
Oficjalnie znane jako Dzień Australii, święto upamiętnia powstanie pierwszej brytyjskiej osady w Australii. W tym dniu Australijczycy świętują, biorąc udział w wyścigach surfingowych, wyścigach promów i wyścigach statków. Fajerwerki są również zwyczajem w Australii, gdzie są one nawet zapalane na poruszających się statkach i wieżowcach.
Kostaryka – 15 września
Tradycyjne tańce zajmują centralne miejsce w obchodach Dnia Niepodległości Kostaryki 15 września. W przeciwieństwie do innych krajów obu Ameryk, w Ameryce Środkowej nie było walki o niepodległość. Hiszpania, osłabiona wojną z Napoleonem Bonaparte i kilkoma wojnami w Ameryce Łacińskiej, poparła niepodległość Ameryki Środkowej, ponieważ region ten stał się dla niej ciężarem.
Korea Południowa – 1 marca / 15 sierpnia
Korea Południowa świętuje swoje wyzwolenie od Japonii w dwóch różnych, ważnych dniach. 15 sierpnia to święto Gwangbokjeol, które upamiętnia uniezależnienie się Korei Południowej od Japonii i utworzenie rządu południowokoreańskiego. Dzień ten obejmuje ceremonie narodowe, wywieszanie flagi i śpiewanie oficjalnej pieśni dnia niepodległości. Dzień 1 marca nazywany jest Samil Jeol i upamiętnia ruch niepodległościowy, który pomógł wyzwolić Koreę Południową od Japończyków, a także upamiętnia mężczyzn i kobiety stracone podczas rebelii. Aby uczcić ten dzień, Deklaracja Niepodległości jest odczytywana w Parku Pagody w Seulu.